Czym się kierować zakładając ogród?

Submitted by admin on Fri, 02/08/2013 - 11:19

Najnowsze trendy w projektowaniu ogrodów wyznacza przede wszystkim ekologia. Na topie jest teraz naturalność i swoboda w ogrodach, a kreatorzy zapewniają, że im mniejsza ingerencja w rośliny, tym lepszy efekt zostanie osiągnięty. Naturalny ogród nie powinien kopiować natury, a dawać poczucie obcowania z nią.

Jeśli mieszkamy w zatłoczonym mieście i odczuwamy brak zieleni, założenie ogrodu, będzie wspaniałym pomysłem. Najlepiej zacząć od wpisania w wyszukiwarkę usług, których szukamy i miasta, np. „projektowanie ogrodów” albo „zakładanie ogrodów”.
Funkia
Autor: SleepingBear
Źródło: http://www.flickr.com/photos/sleepingbear/259327812/
Trendy w tworzeniu ogrodów promują styl ekologiczny - ogród ma być zbudowany w zgodzie z naturą. Obok naturalnych, często dzikich roślin, popularnością cieszą się takie materiały, jak kamień i drewno. Odrzucamy zaś wszystko, co sztuczne, czyli z plastiku lub szkła. Dzika roślinność robi dzisiaj zawrotną karierę. Osoby projektujące ogrody używają jej często w połączeniu z eterycznymi i delikatnymi trawami ozdobnymi, albo sadzą samodzielnie, naśladując naturę np. pośród kamieni. Rabatki kwiatowe przybierają dzięki temu bardzo naturalny wygląd, przypominając dzikie łąki. Kreatorzy ogrodów, nie stronią od budowania warzywników, rabat ziołowych, winnic, czy piwniczek w skarpach. Ważne miejsce mają kompostownik i sad. Coraz częściej tworzy się ogrody przyjazne również dla zwierząt. W tym celu należy powiesić w ogródkach budki lęgowe i karmniki dla ptaków. Stosujemy również nowe przyjazne dla środowiska tworzywa, używamy baterii solarnych i dbamy o bioróżnorodność.Obok naturalnej roślinności, w nowoczesnych ogrodach, nie rzadko pojawia się woda. Przyciągające wzrok kaskady, strumyki, oczka wodne oraz stawy, świetnie współgrają z ozdobnymi trawami. Woda uspokajająco szumi, malowniczo odbijając w swoim lustrze piękne pejzaże. Oczka wodne są bardzo często faliste, ozdobione kamieniami. Odchodzimy od ostrych kątów, które wymagałyby wzmożonej pracy, wszystko ma namalowane przez naturę. Jeśli zatem pragniemy sprawić sobie łąkę w środku miasta lub posiadamy już ogród, który wymaga renowacji, najlepiej udajmy się po pomoc do ekspertów. W tym celu możemy skorzystać z bogactwa internetu, wpisując w wyszukiwarkę odpowiednie frazy, np. „projekty ogrodów”.
Źródło : http://www.art-area.pl/