Gry planszowe doskonałą odskocznią dla wszystkich domowników

Submitted by admin on Thu, 06/05/2014 - 10:36

Zabawa jest dla maluchów nadzwyczaj ważnym elementem rozwoju. Rodzice powinni brać to pod uwagę i pozwolić pociechom na zabawową beztroskę. W czasie codziennych zabaw bowiem dziecko uczy się ról, jakie w przyszłości będzie pełniło. Ponadto, jest to także idealny trening dla jego kreatywności.


Obowiązkiem rodzica jest oczywiście wybranie takich zabawek, które dla dziecka będą nie tylko bezpieczne, ale także spowodują, że zabawa będzie naprawdę rozwijająca, interesująca i da szansę dziecku na zdobywanie całkiem nowych umiejętności. Zalecane są wyjątkowo gry planszowe. Ich asortyment na obecnym rynku jest rzeczywiście zróżnicowany. Przykładem może być chociażby lubiana gra qwirkle. Dlaczego należy je nabywać? Głównie przez wzgląd na fakt, że zmuszają dziecko do myślenia. Co więcej, pozwalają na zabawę w kilka osób, jest to tym samym przydatne narzędzie do wzmacniania więzi społecznych. Grać należy nie tylko w gronie znajomych, ale także razem z rodziną. W ten sposób rodzice spędzają więcej czasu z dzieckiem. Z pewnością taka wspólna gra (zobacz interesujące propozycje - super gra familijna) jest o wiele lepszą rozrywką niż oglądanie telewizji.

Gry planszowe
Autor: David Mulder
Źródło: http://www.flickr.com
Gry uczą też motywującej rywalizacji, współzawodnictwa ze sobą. Takie zabawki popularne były także w przeszłości. Przykładem może być między innymi słynne Monopoly, w jakie do dzisiaj grają ludzie na całym świecie. Następnie jednak nadeszła epoka gier interaktywnych, które najpierw wymagały telewizora a obecnie komputera. Z miejsca zawładnęły one sercami dzieci. Co ciekawe, odznaczają się popularnością także pośród osób dorosłych. Na szczęście jednak można zaobserwować pewnego rodzaju przesycenie rynku tego rodzaju grami, rodzice poza tym są zdecydowanie bardziej świadomi potrzeb swoich pociech, więc klasyczne gry planszowe zaczynają wracać do łask. Stanowią one świetny zamiennik dla powszechnych gier komputerowych. Rodzice powinni motywować dzieci do tego rodzaju aktywności, najlepiej grając w ich towarzystwie, gdyż maluchy mają tendencję do naśladowania osób dorosłych. Naturalnie, gry należy wybierać mając na względzie wiek dziecka, gdyż może się okazać, że niektóre rozwiązania są jednak dla niego zbyt skomplikowane. Najczęściej na opakowaniach zamieszczane są konkretne informacje, tym samym wybór nie powinien generować większych trudności.