W jaki sposób zrobić dobre zdjęcie?

Submitted by admin on Wed, 06/25/2014 - 13:28

Zrobić zdjęcie potrafi każdy, ale tylko niektórym udaje się zrobić zdjęcie dobre. Parę porad dla początkującego fotografa?

obiektyw
Autor: Eugene Romanenko
Źródło: http://www.flickr.com
Najważniejsze, postaraj się o porządny obiektyw, który stanowi okno, przez które matryca aparatu ogląda świat. Na pewno dobrą opinią cieszą się obiektywy Canon oraz obiektywy Nikon (dobrej jakości sprzęt foto kupisz taniej online - najlepsze obiektywy (pozostałe informację dostępne będą tu) Canon). Trzeba jedynie świadomie dobrać obiektyw do danej sytuacji. Pamiętajmy o funkcji stabilizacji obrazu – miej ją włączoną zawsze gdy fotografujesz „z ręki”, zaś przy fotografiach nocnych używaj statywu lub ewentualnie lampy błyskowej.

Twojej uwagi niech nie umknie światło, gdyż profesjonaliści twierdzą, iż światło to obok wiedzy o obrazie, najważniejszy element warsztatu fotografa. Zanim więc nauczymy się korzystać z różnorakiego oświetlenia, starajmy się unikać mocnego światła. Niestety, fotografowanie w cudowny, słoneczny dzień, w samo południe, nie wróży nic dobrego. Idealne światło mamy wczesnym rankiem i wieczorem (tuż przed zachodem słońca).. Delikatne, miękkie światło daje przyjemne, ciepłe barwy, nie zapominajmy o tym. Wbrew pozorom, właśnie po południu, nasze otoczenie prezentuje się w najżywszych kolorach.Stosuj używanej w malarstwie metody kompozycji obrazu. Oznacza to, że: fotografując krajobraz, ustaw linię horyzontu na wysokości 1/3 od dołu lub od góry planowanego kadru. W zależności czy chcesz uchwycić piękno żółtych słoneczników, czy ciekawe chmury na lazurowym niebie. Uwaga! Unikaj symetrycznych kompozycji. Malowniczy kościółek w środku kadru? Zero inwencji. Takie ujęcia to już przeszłość. Dodatkowo, zasada ta tyczy się również fotografowania ludzi.

Kadruj z głową!Nie bądź barbarzyńcą i staraj się nie obcinać ludziom głów, stóp, łokci ani dłoni. To naprawdę boli ... patrząc na takie „dzieło”. Błędy takie na ogół spowodowane są zwykłym...lenistwem, ponieważ bardzo rzadko nie ma możliwości naprawienia błędu. Zatem sprawdzajmy nasze poczynania na wyświetlaczu. Nawet zawodowiec korzysta z tej funkcji właśnie po to by uniknąć pomyłki.

Zwróć uwagę na tłoZaśmiecone zbyt wieloma szczegółami tło, to standard u większości fotografów-amatorów. Słupy, drzewa, linie telegraficzne, kubły na śmieci i podobne „kwiatki”, psują całą kompozycję odwracając uwagę od tego co najważniejsze. Dlatego, miej oczy szeroko otwarte!