Gdzie warto kupić grę na PC?

Submitted by admin on Mon, 03/17/2014 - 12:32

W dobie wszechobecnego dostępu do szerokopasmowego internetu dystrybutorzy gier wymyślili bardzo dobre rozwiązanie na ograniczenie kosztów sprzedaży własnych tytułów. Lata temu gracze kupowali gry na namacalnych nośnikach, na przykład na płytach CD czy DVD, niosło to za sobą bardzo duże koszty związane z wytłoczeniem dużego nakładu płyt i produkcją opakowań.

Aktualnie sprzedaż gier przestawia się na internetową dystrybucję tytułów gier. Gracz dokonuje rejestracji w jednym z dostępnych sklepów i tam finalizuje zakup tytułów. Nabyte tytuły są przypisane trwale do konta gracza kupującego, takie pomysł ogranicza więc przykrości po awarii nośnika.

Xbox One
Autor: ビッグアップジャパン
Źródło: http://www.flickr.com
Aktualnie tworzy się coraz większa liczba sklepów wirtualnych, miłośnicy gier lubią jednak trzymać wszystkie kupione gry pod ręką i gromadzić je na jednym internetowym koncie. Dlatego też producenci, którzy działają na rynku od dawna, mają duża przewagę nad konkurentami. Dla komputerów PC największą sprzedaż prowadzi usługa Steam. Producenci konsol nie zostali daleko w tyle i stworzyli własne usługi tego typu, zanim uczyniła to konkurencja. Pionierem w cyfrowej dystrybucji gier na konsole był Sony z usługą playstation network. Usługa ta oprócz sprzedaży gier służy za platformę do komunikacji i pozwala graczom na grupową rozgrywkę za pośrednictwem sieci (więcej o psn). Sony za tę usługę pobiera abonament, w ramach którego udostępnia własne usługi i nagradza użytkowników dodatkowymi, bezpłatnymi tytułami gier.

Wszystkie czynniki wskazują na to, że sprzedaż elektroniczna gier będzie za kilka lat głównym kanałem sprzedaży. Zwolennicy kupowania gier i programów przez internet wskazują, że wielką zaletą tego rodzaju rozwiązań jest niższa cena gier i częste promocje. Przeciwnicy z kolei, zwracają uwagę na konieczność ściągania wielkich ilości informacji, co w sytuacji nowych gier, jak na przykład gta 5 (http://www.pssite.com/news.html?tag=gta+v), może być szczególnie niewygodne dla posiadaczy łącz internetowych z ograniczeniami przesyłu. Osoby posiadające dostęp do wolnego połączenia z Internetem także mogą skarżyć się na taki niewygodę. Jeśli nawet standardowy nośnik odejdzie do lamusa, będzie to proces długotrwały i uzależniony w dużej mierz od rozwoju infrastruktury Internetu w państwach rozwijających się.