Planowanie działki Na co zwrócić uwagę?

Submitted by admin on Thu, 10/24/2013 - 09:53

Ogród to miejsce, które ma służyć odpoczynkowi i odprężeniu na łonie przyrody. Powinien stanowić oazę spokoju dla mieszkańców. W zależności od upodobań i ilości wolnych chwil ogrody będą wyglądać różnie. W dawniejszych czasach przydomowy ogródek wykorzystywany był w pierwszej kolejności do uprawiania jarzyn i owoców, by nie trzeba było ich nabywać. Jeżeli posesja była na tyle duża, wydzielało się miejsce na sad, w którym sadzono drzewa owocowe.
Aktualnie występuje to coraz rzadziej, ludzie mają przede wszystkim coraz mniej wolnych chwil na uprawianie ogrodu oraz rosnących w nim roślin. Często jest tak, że w mniejszym ogrodzie występuje parę drzewek owocowych, a poza tym elementy głównie dekoracyjne. Jest sporo takich roślin i krzewów, które potrzebują minimalnej troski i same mogą się rozwijać i rosnąć. Urządzając ogród można Zastosować bardzo dużo różnorodnych rozwiązań.

Oczko wodne
piękny ogródek
Autor: justgrimes
Źródło: http://www.flickr.com
Popularnym elementem współczesnych ogrodów jest oczko wodne. Jest to po prostu niewielki staw, gdzie rosną różnego rodzaju rośliny i mieszkają niewielkie wodne stworzenia. Wokół oczka i na jego dnie można umieścić otoczaki czarne lub inne kamienie, by dno oczka jak najbardziej upodobnić do naturalnego stawu. Mogą tam mieszkać ropuchy i inne płazy, można także zainwestować w ryby. Niezwykle interesująco wyglądają na przykład karpie koi, które mają specyficzną złocistą barwę. Oczka wodne wykonuje się za pomocą rozmaitych technologii. Popularne są na przykład oczka wodne z folii, dzięki której uzyskuje się bardzo dużą szczelność.Ścieżki i rabaty
Standardowy ogródek był kiedyś podzielony na rabaty, pomiędzy którymi znajdowały się ścieżki. Obecnie w tym aspekcie jest zupełna dowolność, ścieżki można wytyczać dowolnie. Warto jednak ścieżki te wzmocnić. Do tego celu również stosowane są kamienie firmy Kohut. Poszczególne rabaty bywają rozmaitej wielkości i różnorodnych kształtów. Ogród nie musi być dokładnie rozplanowany, ważne by odpowiadał jego właścicielom. Jeżeli nie ma się pomysłu lub czasu na zagospodarowanie fragmentu przestrzeni, można w tym miejscu zorganizować trawnik. Trzeba tylko od czasu do czasu go skosić i podlać by prezentował się jak najlepiej. Można także posiać stokrotki, które dodadzą mu uroku.
Autor : M.G.