Bejcowanie nasion

Zaprawianie ziaren, nazywane również bejcowaniem nasion, dotyczy przede wszystkim działań stosowanych przez wielkie koncerny produkujące żywność na handel. Żeby plon był zdrowy i urodzajny do siewu trzeba użyć zdrowego materiału roślinnego. Pokaźne znaczenie ma również jakość gleby a także nasion, które mogą być skażone przez grzyby, wirusy i bakterie, które rozpoczynają żywy atak na roślinę już podczas kiełkowania.
W skutek tego młode siewki zamierają, a plon często ma marną jakość i niewielką ilość. Co daje zaprawianie nasion przed siewem? Czy nie szkodzi to uprawnianej żywności?wschodzące nasiona
Do pocztu najniebezpieczniejszych grzybów powodujących choroby roślin, które mogą spoczywać w ziemi klasyfikuje się odmiany: Pythium, Phytophthora, Rhizoctonia, Fusarium, Alternaria, Botritis, Sclerotinia. Zaprawy do nasion (sprawdź) mają wyniszczyć bądź znacznie ograniczyć patogeniczne mikroorganizmy, które są uśpione na zewnątrz nasion lub w głębi nich. Ochraniają one roślinę nawet przez 2-3 tygodnie w fazie kiełkowania, kiedy może jej zagrażać patogen zasiedlający glebę do której została wysiana.

kiełkujące nasiona
Nie wliczając groźnych grzybów, siewkom kiełkującym, w glebie mogą grozić jeszcze inne niebezpieczeństwa, np. larwy, szyjce i połyśnice. Stosowanie zaprawy do nasion w początkowej fazie wzrostu roślin może niektórym chorobom i szkodnikom. Może także wykluczyć potrzebę zastosowania oprysków chemicznych, które są dużo niebezpieczniejsze w skutkach dla środowiska oraz zdrowotności plonów.


W 2009 roku wiele z nich usunięto z programu ochrony. Obecnie jednak jest duży wybór preparatów, których możemy użyć do zabezpieczenia nasion warzyw i kwiatów. Zarówno w hodowlach roślin hobbystycznych, w domowym ogródku, bądź ogródku działkowym. Najlepiej stosować preparaty o naturalnym pochodzeniu, które zawierają jak najmniejszą ilość środków które mogą zaszkodzić środowisku. Polecamy więc preparat Syllit 65wp (>tutaj<). To środek do ochrony drzewek owocowych w sadach. Jest to środek o działaniu grzybobójczym o formie proszkowej, z której przygotowuje się zawiesinę i spryskuje drzewka w celach interwencyjnych lub zapobiegawczych.