Fotografowanie w trybie makro - czyli zajęcie dla cierpliwych

Submitted by admin on Mon, 05/12/2014 - 12:00

Fotografowanie w skali marko to zajęcie interesujące, ale wymagające sporo zręczności od fotografa.W ten sposób możemy uwiecznić na fotografii abstrakcyjne faktury czy misterne piękno przyrody. Aby zajmować się fotografią makro musimy zakupić też specjalistyczny sprzęt.


motyl na źdźble trawy
Jeśli mamy zamiar zająć się na poważnie fotografią makro, powinniśmy już na wstępie uzbroić się w cierpliwość. Jest to pasja, która wymaga wytrwałości. Tylko dzięki drobiazgowemu przygotowaniu uda nam się wykonać dobre zdjęcie. O tym, że nie jest łatwo zrobić dobre makro ujęcie, można przekonać się samemu, wybierając się na plener przykładowo do ogrodu botanicznego. Najpierw należy znaleźć odpowiedni temat. Następna czynność, którą powinniśmy wykonać, to dokładne ustawienie statywu. Gdy mamy już przygotowane miejsce do pracy, czas ustawić odpowiednią ekspozycje. Pamiętajmy o skontrolowaniu, czy przy danej przesłonie uzyskamy zadowalającą głębię ostrości.

Na końcu wykonujemy samo ostrzenie, bardzo skrupulatne, by ustrzec się błędów, o które bardzo łatwo. Wszystkie te czynności wymagają od nas pełnej koncentracji.
pręciki kwiata
Dobrze, ale dlaczego trzeba być wytrwałym? Otóż, gdy już spędziliśmy wieki na ustawieniu właściwej ekspozycji, nierzadko zdarza się, że obiekt, który mamy zamiar sfotografować zmieni swoje położenie.Przykładowo owad zwyczajnie odleci z “planu zdjęciowego”, kwiat zaczynie się bezładnie poruszać w kadrze ,bo właśnie powiał mocniej wiatr…


Oprócz stoickiego spokoju będziemy też potrzebować specjalistycznego sprzętu. Niestety fotografia to raczej drogie zajęcie, zwłaszcza, gdy chce się robić coraz lepsze zdjęcia. Jak tylko złapiemy bakcyla, bardzo prędko naszym najlepszym sklepem stanie się sklep fotograficzny (www.sigma-sklep.pl/sigma-70-200-f2-8-apo-ex-dg-hsm-macro-ii,414,p.html). Jeśli chcemy rozwijać swoje fotograficzne zainteresowania, z pewnością będziemy potrzebowali odpowiedniego sprzętu.

Naturalnie jest kilka metod stosowanych w makrofotografii: od dodatkowych soczewek, przez pierścienie pośrednie,które skracają minimalną odległość ostrzenia.Najczęściej jednak fani marko wybierają specjalnie zbudowane obiektywy. Jednym z częściej kupowanych są te produkowane przez firmę Sigma, dostępne pod tym linkiem http://www.sigma-sklep.pl/sigma-10-20-ex-dc-hsm,36,p.html. Jednak zanim kupimy obiektyw, trzeba przetestować parę modeli i zorientować się, który z nich będzie najodpowiedniejszy dla nas.