Polecane psy do stróżowania

Submitted by admin on Wed, 05/14/2014 - 14:05

Zakup rasowego psa większość osób traktuje bardzo poważnie. Głównie dlatego, że jest to całkiem spory wydatek. Z tego powodu rasowy pies często jest czymś więcej niż tylko pupilkiem swojego właściciela. Drogi pies, tak samo jak drogi samochód potwierdza life style swojego właściciela.
Poza tym ma znaczenie również cel, który przyświeca klientowi. Jeżeli szukasz najlepszego psa - stróża do wolno stojącego domu, rasa Tibetan Mastiff idealnie wypełni swoje zadanie. Tybetany są dość słabo spopularyzowane w naszym kraju, mają jednak swoich fanów. Mastify są chętnie kupowane przez osoby, mieszkające poza centrum miasta, ponieważ są to sporych rozmiarów, dosyć kudłate psy, które poniekąd należy trzymać na dworze. Ostatecznie są to psy wchodzące w skład grupy molosów górskich i ich pierwotnym przeznaczeniem było zwłaszcza stróżowanie i zaganianie zwierząt gospodarskich.Jak można się domyśleć po nazwie, rasa pochodzi z centralnej Azji, choć nie jest pewne do końca, czy konkretnie z Tybetu.Mastify zostały sprowadzone do Europy w drugiej połowie XIX wieku, gdy na ojczystych obszarach były zagrożone wyginięciem. Rasa przetrwała dzięki Brytyjczykom, którzy jako pierwsi rozchodowali Mastify.
Mastif tybetański
Autor: lgrvv
Źródło: http://www.flickr.com
Na dzień dzisiejszy to bardzo cenna rasa hodowlana. Silny temperament, raczej ciche usposobienie, jednak bardzo posesywny – oto typowy mastif tybetański Szczenięta gdy są młode bywają dość uparte. kupujący musi więc wykazać się cierpliwością i przetrzymać trudny okres. Bardzo ważna kwestia to odpowiednie wychowanie psa. Mastify Tybetańskie nie wymagają jednak długoterminowej tresury. Z wiekiem same wiedzą, jak się zachować w określonej sytuacji. Są raczej spokojne i posłuszne. Aczkolwiek, gdy Mastify są na swojej posesji mogą wykazać się agresją w stosunku do obcych. Są one bardzo wrażliwe na tym punkcie. Osobniki żyjące w Tybecie były wychowywane aby strzec domostwa. Ich obowiązkiem było ostre reagowanie na niebezpieczeństwo. Taki sposób bycia wynikał ze swoistych warunków geograficznych, a także społecznych. Osady w Tybecie były raczej słabo zaludnione, zaś poszczególne domostwa znacznie daleko od siebie.


Niedużo sąsiadów zwiększa ryzyko grabieży. Tybetany miały więc efektywnie strzec majątku i głośno ujadać, gdy w gospodarstwie pojawił się intruz. Trzeba wiedzieć jeszcze przez zakupem Mastifa, jakie zachowania leżą w jego naturze. Lecz oczywiście mieć na uwadze, że najważniejsze jest dobre wychowanie psa. Warunkiem satysfakcjonującego kontaktu z pupilem jest wiedza i pełna akceptacja jego charakteru.