W życiu jest sporo sytuacji, w których nie mamy pojęcia nie bylibyśmy w stanie określić, jak się zachowamy

Submitted by admin on Tue, 07/08/2014 - 12:26

Wszystko zależy od punktu patrzenia, identycznie jak zrozumienie konkretnej sytuacji zależy od stosunku do niej. Spoglądamyna otoczenie różnie, jedni będą to robić w różowych okularach, kolejni wszystko zobaczą w ciemnych barwach. Z to się bierze? Z różnych doświadczeń, z tego jak nas wychowano, zależy od biologii? Od wszystkiego razem?
Obiektyw, fotografia
Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Na pewno nie da się wskazać pojedynczej przyczyny konkretnego patrzenia na otoczenie czy podejścia do życia. Nawet w sytuacji gdy jakąś rzecz powoduje kolejne zdarzenia, to jedna osoba inaczej zareaguje na pewne sytuacje aniżeli inna. Nie da się chyba też przewidzieć, w jaki sposób zareagujemy na sytuację, które wydają się niespodziewane, lecz jednak możliwe. w jaki sposób byśmy sobie dali radę z poważną tragedią, na przykład, tragiczną śmiercią członka rodziny? Nie można tej reakcji przewidzieć.

zdjęcie
Autor: Marian Schmidt
Źródło: Marian Schmidt
Ci, co natomiast uważają, iż zachowaliby się „tak i tak” najczęściej udali by się w druga stronę – ten zaskakujący brzeg, o którym nie myśleli świadomie. Być może nie byłoby to tak widoczne, ten paradoksalny rozwój sytuacji, gdyby nie właśnie poprzednie zapewnienia i oświadczenia. Nie da się tak po prostu popatrzeć na własne życie z góry, zrobić zdjęcia z powietrza (www.magiceye.com.pl/), by dostrzec, co, jak i kiedy. Dobrze jest zachować skromność i nie wydawać skrajnych sądów, co do naszego zachowania, bo możemy bardzo się zdziwić i koniec końców nie być gotowym na taki rozwój wypadków założyliśmy.
Inaczej patrząc, nawet jeśli sami nie deklarujemy, jak byśmy się zachowali w danej chwili, to istnieje szereg czynników, które ukazują, jak potoczyłyby się nasze losy. Pośród najważniejszych z nich trzeba wskazać: charakter, żywiołowość, praktykę z podobnymi sytuacjami czy reakcja na podobne dramaty (jednak u kogoś innego). Najłatwiej jednak orzekną na nasz temat obcy, rzecz jasna „najłatwiej” nie znaczy najbardziej zgodnie z prawdą, bo ktoś z zewnątrz ocenia nas tylko po tym, co widzi, lub co na nasz temat usłyszy, często będą to rzeczy nie mające sensu. Można je porównać na przykład do opinii osobników którzy nie zamienili słowa z człowiekiem z zagranicy, a bazując na krzywdzących i niemądrych stereotypach uważają, że w innych krajach mieszkają sami ludożercy.