Komputer – najlepsza zabawka?

Submitted by admin on Mon, 07/07/2014 - 15:18

Zabawki to przedmioty ponadczasowe, obecne w na przestrzeni wieków, dostępne w każdym zakątku świata. Uczą, uprzyjemniają czas, wyznaczają role społeczne, umożliwiają nam w mgnieniu oka teleportować się na przykład do krainy ulubionych bohaterów gier lub nawet stać się jednym z takich postaci. Czasy się zmienią, zabawki również, wciąż jednak rozpalają umysł małych dzieci. W tym artykule zajmiemy się zabawkami dla chłopców.


Dzisiaj, niektórzy rodzice rozumieją, że zabawki dla chłopców to przede wszystkim innowacyjne gadżety, które większość rówieśników naszego dziecka ma i chwali się nimi w szkole. Są to komórki, a raczej smartfony, tablety i inne cuda techniki. To prawda, że takie gadżety owszem edukują, ale też zjadają jakże cenny czas. Wyposażone są bowiem w arcyciekawe, lecz bardzo zajmujące aplikacje i gry, które mają za zadanie zaabsorbować jak najbardziej, jak najmocniej…

W przeszłości, też były zabawki-gry, lecz ich zaawansowanie technologiczne (rosyjskie, czechosłowackie gierki) były niewinne i niegroźne. Nie dość, że nie przyciągały wzroku idealnie doświetlonymi ekranami, nie dość, że były czarno-białe (a nie tak jak dzisiaj wręcz jaskrawe), to w dodatku nie oferowały ogromnej ilości gier. Najczęściej taki gadżet to była jedna, czasami parę gier. Jeśli porównać do czegoś, dawne gierki to był nie zawsze sprawny składak, dzisiejsze gry to zaś najnowszej generacji rakietykosmiczne (czytaj tu).

Gamepad
Autor: 55Laney69
Źródło: http://www.flickr.com
Co jednak z innymi grami, takimi, jakie nasze mamy i nasi ojcowie pamiętają z własnego dzieciństwa: skakanie przez gumę, zabawy na trzepaku, bieganie za piłką czy gra w kapsle. Odeszły w zapomnienie, choć małolatów biegających za piłką na szczęście wciąż widać na podwórku, jest ich zdecydowanie mniej, niż kiedyś, przed erą Internetu. Otóż to, słowo klucz – Internet, to on odpowiada za całą zmianę. Dawniej chłopiec nie mógł wysiedzieć w domu, bo nie było co w nim robić, pragnął wręcz wyjść na podwórko, gdzie czekali na niego koledzy, zaś szlaban w domu to była wielkie nieszczęście.Dziś czasami dzieci trzeba wyganiać na dwór, bo zbyt wiele czasu spędzają przed komputerem. Widać tutaj pewien paradoks, ale także znak naszych czasów. Nie powinniśmy jednak bezrefleksyjnie się na to zgadzać, powinniśmy dawać dobry przykład naszym dzieciom. Nawet, gdy jest nam ciężko wygospodarować trochę wolnego czasu w tygodniu, bo praca, bo pogoń za pieniędzmi, to w weekend zróbmy wszysko żeby wyjść na dwór i pograjmy z naszą pociechą, np. w piłkę - sprawdź najlepsze gry dla dzieci.